Ziua Forțelor Terestre la Timișoara și Lugoj

Ziua Forțelor Terestre a fost sărbătorită în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la Timișoara și la Lugoj

Cu ocazia sărbătoririi Zilei Forțelor Terestre, în Timișoara, Brigada 18 Cercetare Supraveghere «DECEBAL», a organizeazat luni, 23 aprilie, în Piața Libertății, o expoziție de tehnică, armament și echipament militar, stand de promovare a profesiei militare, stand de caricatură și concerte de muzică de fanfară. Pe parcursul întregii zile, militarii Brigăzii 18 Cercetare Supraveghere "Decebal" le-au prezentat timișorenilor echipamentele militare și armamentul, vorbindu-le și despre profesia de militar. Întrucât ocrotitorul și patronul spiritual al Forțelor Terestre Române este Sfântului Gheorghe, purtătorul de biruință, la Monumentul Sfântului Gheorghe din Piața Sfântul Gheorghe, a avut loc o ceremonie religios- militară, oficiată de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. După slujbă, au fost depuse, întru omagierea jertfelor înaintașilor, coroane și jerbe de flori.

Ziua Forțelor Terestre a fost sărbătorită în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul acestora, și în orașul de pe Timiș. Activitatea a avut loc la Biserica "Învierea Domnului" și a debutat prin intonarea Imnului de Stat al României. A urmat ceremonialul religios, la care au luat parte preotul militar al Garnizoanei Lugoj, împreună cu slujitorii Bisericii "Învierea Domnului". În cadrul slujbei a fost binecuvântat un monument ridicat în cinstea Regimentului 42 Obuziere, la inițiativa Asociației Naționale "Cultul Eroilor" - filiala Lugoj, Consiliului Parohial al Bisericii "Învierea Domnului" și a Batalionului 183 Artilerie Mixtă General ,,Ion Dragalina". Acțiunea a continuat printr-un moment festiv de tăiere a panglicii și dezvelirea plăcii poziționată în fața impunătorului lăcaș de cult ce amintește faptul că pe acea locație a funcționat între anii 1919-1945 Cazarma Regimentului 42 Obuziere, primul regiment de artilerie din Banat. Au avut loc, apoi, o serie de luări de cuvânt de către primarul orașului Lugoj, Prof. Ing. Francisc Boldea și Generalul (r.) Gheorghe Feraru, Președintele Asociației Cultul Eroilor Lugoj, ce au evidențiat importanța desfășurării unor astfel de activității religios-militare.

La acținea prezentă au mai luat parte și părintele Ilie Abiciuc, protopop al Protopopiatului Ortodox Ucrainean din Lugoj, col. Ion Teca, comandantul Garnizoanei Lugoj, deputatul Sorin Stragea, cadre militare în rezervă și retragere, precum și numeroși lugojeni dornici sa asiste la evenimentul inedit. Festivitățile s-au încheiat prin defilarea militarilor de la Batalionul 183 Artilerie Mixtă General ,,Ion Dragalina" Lugoj.

Păstrând tradițiile marilor înaintași, Armata Română își cinstește ocrotitorii spirituali. În anul 1996, printr-un ordin al ministrului Apărării Naționale, s-au nominalizat ocrotitorii spirituali pentru fiecare categorie de forţă armată. Astfel, Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul devine ocrotitorul Forțelor Aeriene, Sfânta Fecioară Maria, ocrotitoarea Forțelor Navale, iar Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, patronul spiritual al Forțelor Terestre.

Autor: mitropolia-banatului.ro