Bucurie duhovnicească în Valea Almăjului

În parohia Eftimie Murgu (Rudăria) din Protopopiatul Băile Herculane, la data de 19 octombrie 2017, va fi adus pentru prima dată, Veșmântul Sfintei Cuvioase Parascheva

La data de 19 octombrie 2017, în Valea Almăjului, în localitatea Eftimie Murgu, va fi adus spre închinare, pentru prima dată, Veșmântul Sfintei Cuvioase Parascheva. Începând cu ora 16.00, se va întâmpina Veșmântul, la poarta de intrare în localitatea Eftimie Murgu, de către un sobor de preoți și credincioși, după care se va merge la biserica din această parohie, săvârșindu-se Taina Sfântului Maslu.

La data de 20 octombrie 2017, se va săvârși Acatistul Cuvioasei Parascheva, începând cu ora 10.00.

Acest eveniment este organizat de către Biserica Ortodoxă cu hramul „Înălțarea Domnului” din parohia Eftimie Murgu, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului și bunăvoința Înaltpreasfințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.